PONI¯SZY PRZEWODNIK JEST W 100% DARMOWY, A JEGO NAJNOWSZA WERSJA DOSTÊPNA JEST WY£¡CZNIE NA OFICJALNEJ STRONIE T£UMACZENIA: www.plat.arhn.eu
POBIERANIE OP£AT ZA UDOSTÊPNIANIE DOKUMENTU I/LUB T£UMACZENIA ZABRONIONE.
3. O t³umaczeniu
a. Co przet³umaczono?
T³umaczenie w wersji 0.99 zawiera w sobie t³umaczenie ponad 99%tekstów w grze oraz prawie wszystkie grafiki. W niedalekiej przysz³o¶ci planowane jest wydanie wersji 1.00, która zawrze w sobie 100% t³umaczenia oraz poprawki nades³anych b³êdów. Do nieprzet³umaczonych tekstów w wersji 0.99 nale¿±:
- Losowe teksty trenerów w obiektach Obszaru Walki
- Pojedyncze przeoczone kwestie
- Pojedyncze przeoczone grafiki
Dodatkowo, w ramach ciekawostki dodam, ¿e:
- wszystkie miary zosta³y skonwertowane z cali i funtów na kilogramy i metry na podstawie oficjalnej, japoñskiej wersji gry.
- Wszelkie nazwy w³asne wystêpuj±ce w wersji polskiej zosta³y skonsultowane z oficjalnymi nazwami zatwierdzonymi do potrzeb dubbingu anime w wersji polskiej.
b. Znane problemy
Jak w przypadku ka¿dego tak du¿ego projektu w trakcie pracy pojawiæ mog± siê problemy na które autor nie by³ w stanie znale¼æ rozwi±zania.
- W rozmowach z reporterami nie dzia³a sortowanie alfabetyczne odpowiedzi. Odpowiedzi wci±¿ sortowane s± wed³ug kolejno¶ci w wersji angielskiej, a nie faktycznego stanu.
- Niektóre kobiety wypowiadaj± kwestie w rodzaju mêskim – z uwagi na konstrukcjê jêzyka angielskiego w wiêkszo¶ci wypadków na podstawie dialogu nie da siê wywnioskowaæ, czy rozmawia siê z mê¿czyzn±, czy z kobiet±. Wiêkszo¶æ dialogów ¿eñskich zosta³a wy³apana i poprawiona, ale wci±¿ mo¿e znajdowaæ siê kilka, w których postaci niepoprawnie odnosz± siê do w³asnej p³ci.
- Z uwagi na brak osobnych list dialogowych dla postaci ¿eñskiej, wiêkszo¶æ postaci w grze traktuje gracza jak mê¿czyznê, nawet je¶li wybra³ postaæ ¿eñsk±.
Nieoficjalny Przewodnik Trenera
http://plat.arhn.eu
- Pojedyncze b³êdy graficzne w niektórych przet³umaczonych grafikach. Ich ¼ród³a nie uda³o mi siê do tej pory wy¶ledziæ. S± w wiêkszo¶ci niezauwa¿alne, ale postaram siê je poprawiæ do wersji 1.0
c. Najczê¶ciej zadawane pytania
P: Dlaczego przet³umaczy³e¶ nazwy ataków/przedmiotów itd.
O: Dlaczego nie? Chcia³em stworzyæ pe³ne t³umaczenie gry. Wszystkie inne wersje jêzykowe t³umacz± ataki i przedmioty.
P: Nie podoba mi siê twoje t³umaczenie nazwy X, czemu nie Y?
O: Najczê¶ciej odpowied¼ jest bardzo prosta. Limit miejsca. Nie chodzi o jaki¶ czarodziejski limit d³ugo¶ci tekstu w plikach… Powód jest bardziej prozaiczny: chodzi o wielko¶æ okienek w grze. Niektóre s± zwyczajnie za ma³e, ¿eby pomie¶ciæ d³u¿sze nazwy. Chodzi tu g³ównie o przedmioty, których mo¿na u¿yæ w walce i nazwy ataków. Musia³em wybraæ takie odpowiedniki nazw, które najlepiej „zmieszcz± siê” w okienku, a jednocze¶nie oddadz± sens nazwy. Wraz z u¿ytkownikami grajpopolsku.pl oraz forum.xipog.pisz.pl przez kilka tygodni starali¶my siê wybraæ odpowiednie nazwy. Je¶li nadal uwa¿asz, ¿e która¶ nazwa nie pasuje, b±d¼ ci nie odpowiada… có¿, ju¿ trochê za pó¼no, ¿eby j± zmieniæ!
P: „Czy aby pobraæ t³umaczenie bêdzie trzeba je kupiæ?”
O: NIE! T³umaczenie jest w pe³ni darmowe i je¶li ktokolwiek namówi³ ciê do kupienia go, kopnij go w kroczê, ¿eby odda³ ci pieni±dze. Za t³umaczenie i jego pobranie NIE S¡ POBIERANE ¯ADNE OP£ATY.
P: W miejscu X znajduje siê b³±d.
O: Dziêki za spostrze¿enie! Dziêki waszej pomocy bêdê w stanie wy³apaæ wszystkie b³êdy i wydaæ poprawion± wersjê t³umaczenia. Je¶li znajdziesz jaki¶ b³±d, wejd¼ na oficjaln± stronê t³umaczenia: http://plat.arhn.eu i poinformuj nas o tym na forum. Nie zapomnij do³±czyæ opisu problemu i je¶li wiesz jak go rozwi±zaæ, swoj± propozycjê jego poprawienia. Bardzo pomocne s± te¿ screenshoty z gry opisuj±ce problem.
Nieoficjalny Przewodnik Trenera
http://plat.arhn.eu
6. Tabele t³umaczeñ
Aby wyszukaæ wyra¿enia, skorzystaj z opcji wyszukiwania twojego programu.
Aby zmniejszyæ d³ugo¶æ, i ¿eby poradnik by³ czytelniejszy, wszystkie sekcje z dzia³u 6 zosta³y wpakowane do pliku txtowego i uploadniête. Reszta zosta³a bez zmian.
a. Przedmioty
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Wymiana buttonami z PokeCollect
Forum wykorzystuje cookies, tak jak ka¿de inne w internecie, w tych samych celach (reklamy, statystyki, ustawienia). Przegl±dark± mo¿esz regulowaæ warunki przechowywania cookies.