POKECOLLECT.net.pl - Oficjalne forum strony DomixPokemon.pl
Zarejestruj
Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest PBF i jak grać?
Autor Wiadomość
lugia1942 
Pewnie nie zna PokeMana

Kontakt:
Wysłany: 24 Sierpień 14, 12:55   Co to jest PBF i jak grać?

Co to jest PBF?

PBF - Play by forum. Jak sama nazwa podpowiada, jest to gra poprzez forum dyskusyjne.

Jak można grac przez forum?!

To bardzo proste! Co więcej - jest kilka rodzajów PBF-ow. Można grać w nie na różne sposoby. Głównym zamierzeniem jest jednak stworzenie własnej postaci i opisywanie jej losów w wyimaginowanym świecie w przeznaczonym do tego temacie. Co do tematyki PBF - jest ona przeróżna. Sa liczne fora fantastyczne, na których gry odbywają się właśnie w świecie demonów, czarnoksiężników, i tym podobnych. Też wiele konkretnych serialów albo anime znalazło swoich forumowych wyznawców - w tym Pokemony. Jest kilka rodzajów PBF-ow. Można grać w nie na różne sposoby. Ponieważ na naszym forum można grać tylko jedną metodą, ją właśnie wyjaśnię.

Mówi się też na to sesja RPG, która polega na naprzemiennym opowiadaniu gracza i mistrza gry (MG albo GM - Game Master). Wszystko zaczyna się od zapisu. Przyszły gracz musi zapoznać się z zasadami MG oraz, gdy znajdzie dla siebie odpowiedniego - złożyć u niego specjalny zapis, w którym należy opisać bardzo rzeczowo wymyśloną przez siebie postać. Każdy MG w zapisie ma własne podpunkty, które trzeba uzupełnić, ale najważniejszym z nich jest historia. To właśnie poprzez nią przyszły prowadzący gry może poznać styl pisania kandydata, ponieważ nie możne on być byle jaki.
MG NIE MA OBOWIĄZKI NIKOGO PRZYJĄĆ!
Jeśli okaże się, ze twoje umiejętności do pisania i tworzenia historii sa zbyt małe, MG może odrzucić twój zapis. Ale nie przejmuj sie na starcie! Wielu MG jest wyrozumiałych i pozwala zwykle u siebie grać, jednak w przypadku rzeczywiście kiepskiej jakości poprawiają w trakcie gry wszystkie błędy i proszą o jak największą poprawność. MG może tez odrzucić twój zapis, bo może mu sie nie podobać historia. W końcu PBF ma być dla obu stron przyjemnością i zabawą. Dlaczego więc MG ma prowadzić coś, co będzie dla niego męczące?

Co zrobić, gdy MG mnie nie przyjął?

Zwykle, gdy MG nie przyjmuje kogoś, pisze pod postem powód. Jeśli tego nie zrobi, warto się zapytać. Może powód jest nikły i da się to zmienić? Czasami jest to nieprzystająca historia. Wtedy możesz spróbować sił u innego MG. Jeśli powodem jest zbyt slaby poziom pisania, spróbuj się poprawić, jak tylko możesz.

Gdy już złożyłeś zapis i zostałeś przyjęty przez swojego wybranego MG, trzeba poczekać na założenie tematu, ponieważ to twój prowadzący zakłada specjalny temat na twoja grę. Wszyscy mogą wtedy ją czytać, przeglądać i możesz mieć dzięki temu wielu fanów, jeśli twój styl pisania się komuś spodoba. Pierwszym postem w temacie jest zwykle wstęp do historii oparty na twojej karcie zapisu.

Jak zacząć grać?

Gra się zaczęła, od kiedy twój MG założył tobie specjalny temat. Twoim zadaniem jest odpisywanie w tym temacie na posty MG. Na czym to dokładnie polega?

Post MG - MG w swoich postach ma za zadanie opisywać wszystko, co sie dzieje, cały świat przedstawiony, wszystkie występujące postaci, ich emocje, jednak dalej biorąc pod uwagę to, że ma to być zauważalne dla postaci, która kieruje gracz (MG np. nie opisuje myśli innych postaci, ponieważ postać gracza by ich nie słyszała naprawdę, no chyba, że jest medium).

Post gracza - zadaniem gracza jest opisywanie ruchów, emocji, spostrzeżeń, myśli, reakcji JEDYNIE SWOJEJ POSTACI! Gracz nie może ingerować bezpośrednio w kwestie świata przedstawionego.

PRZYKŁAD:
Gracz: Gdy przechadzałem się ścieżką, przeleciało nade mną stado ptaków i zawiał chłodny wiatr.

To jest zle! Gracz nie może napisać, jak zmienia się pogoda, ani nie może kierować innymi postaciami.

Gracz: W pewnym momencie poczułem lekki chłód.

To jest poprawne! Gracz w tym przypadku opisuje swoje odczucie. Dopiero w następnym poście MG dopowie, skąd ten chłód się wziął. Czy to był wiatr, czy przechodząca obok Buka, a może ktoś przyłożył nam lód. Na te wątpliwości odpowie MG, ale sami nie możemy o tym decydować.

Gdy już gracz odpisze, wtedy przychodzi kolej na MG. I tak w kółko. Historia się toczy tyle czasu, ile obydwaj zapragną. Ciągle odpisując naprzemiennie.

W taką grę można grać też na dwie osoby. Jak? Wtedy MG zaczyna grę, następnie pisze jeden z graczy (kolejność wybiera MG), później kolejny, a MG to podsumowuje i ciągnie historię dalej. Później gracze mogą się zamienić kolejnością (decyduje o tym MG). Dla naszego forum ten punkt jest ważny, ponieważ niewielu graczy jest chętnych na gry dwuosobowe, ale czasem mogą się odbywać pojedynki Pokemon. Wtedy w roli MG występuje sędzia, a gracze skupiają się tylko na walce. Ale schemat jest ten sam:
MG
Gracz 1
Gracz 2
MG
Gracz 2
Gracz 1
I tak w kółko.

Jak walczyć Pokemonem w grze?

Wyszczególniam ten punkt, by żaden gracz się nie rozpędził, a jest to ważny aspekt naszych gier. Walka Pokemon wygląda w ten sposób:
gracz - opisuje wiadomo swoje emocje, zachowania, itp. do tego dołącza jeszcze komendy dla Pokemona, NIE PISZE NIC O SKUTKACH ATAKU; NIE DECYDUJE, CZY ATAK SIĘ POWIÓDŁ CZY NIE!
MG - opisuje wszystkie reakcje, komendy przeciwnika i w ogóle wszystko pozostałe

Tutaj pokażę wam parę przykładowych odpisów graczy.

Przykład pierwszy:

Poszedłem wtedy w kierunku Pallet Town, by spotkać się z Profesorem Oakiem. Gdy wchodziłem do miasta, wyskoczył na mnie dziki Pokemon i natychmiast zaatakował. Z braku sił opadłem na ziemię. Gdy się obudziłem, znajdowałem się w Laboratorium Profesora. Siedział obok mnie i pewnie czekał, aż się obudzę.

Błędy:
1) Gracz pokierował całą historią. Nie może tego robić! To jest kategorycznie zakazane! Jeśli czujesz, że nie możesz się powstrzymać przed prowadzeniem, zacznij pisać Fan Ficki. Tam możesz robić wszystko, co ci się podoba.
2) Gracz nie pozostawił na końcu nic dla MG. Najlepiej jest zawsze zostawić jakieś czynności niedokonane, by MG mógł stwierdzić, czy ta czynność się uda, czy nie, np,:
''Zacząłem gotować obiad na wolnym ogniu, a w między czasie zerkałem na swoje Pokemony pływające w jeziorze.''
To jest dobre zdanie. Nie musi być na koniec postu, ale zostawia dużo propozycji dla MG. Coś może się stać Pokemonom, coś może się stać z jedzeniem, nie wspominając o setce innych rzeczy, które mogą przyjść do glowy MG.

Przykład drugi:

Siedząc pod drzewem, spojrzałem na rozciągający się w dali horyzont. Chmury płynęły po niebie spokojnie i przyprawiały o senny nastrój.
- ''Ach, jak przyjemnie jest tak spędzać czas...'' - pomyślałem, po czym wypuściłem swojego Squirtle'a, by mógł posiedzieć obok mnie.
- Popatrz maluchu. Ponapawaj się ta błogością. - powiedziałem do niego, po czym znów skupiłem się na słuchaniu ogólnej ciszy. Obserwowałem również skaczące obok Pidgey'e, które prawdopodobnie szukały czegoś do jedzenia.

Błędy:
1) Gracz znów kieruje rzeczywistością, choć nie powinien, ale nie we wszystkich przypadkach. Wypuścił swojego Pokemona - dobrze. Patrzył na horyzont - dobrze. Chmury płynęły spokojnie po niebie - złe. Obserwował Pidgey'e obok (jeśli MG nie wspomniał o nich w poście wcześniej) - złe.
2) Trochę niewiele propozycji. Pamiętajmy, że MG też musi się mieć od czego odbić. Fakt, że może on zrobić w historii wszystko, ale nie może zawsze rozwalać niczego jakimś bumem od siebie. Dobrze jest, gdy gracz też daje propozycje. Zaczyna wykonywać jakąś fajną czynność. Już sam dopisek do tego, że robiłby się śpiący, coś by dał. Przespanie części dnia może wiele zmienić.

Też wady obu postów to fakt, że są za krótkie. Odpisy powinny być zdecydowanie bardziej rozbudowane.

Po tym niewielkim wstępie mam nadzieje, że wiesz wszystko, co potrzebne do grania w nasz PBF. W takim razie nie zwlekaj! Zapisz się już teraz i baw się dobrze!

Sygnatura użytkownika
Butterfree - najsłodszy Pokemon!!!

Ostatnio zmieniony przez Conquest 24 Sierpień 14, 13:03, w całości zmieniany 2 razy